E Ticaret Satıcıları İçin Pazaryeri Avantajları ve Dezavantajları

Tarih: 27.07.2021 11:37
E Ticaret Satıcıları İçin Pazaryeri Avantajları ve Dezavantajları
E Ticaret Satıcıları İçin Pazaryeri Avantajları ve Dezavantajları
E Ticaret her geçen gün büyümeye devam ediyor, bundan 5 sene önce öngördüğümüz büyümenin de üzerinde bir ivme yakaladı. Bu yazımızda Satıcılar için Pazaryeri (N11, Gittigidiyor, Hepsiburada,Trendyol, Çiçeksepeti, Amazon, E Pttavm vs) de satış yapmanın avantajlarını ve dezavantajlarını ele alacağız.

Avantajları
Pazaryerin de satış yapmanın avantajları yok desek haksızlık olur, çünkü bizzat şahit olduğum ve yakından tanıdığım insanlar pazaryerlerinde çok yüksek sipariş adetleri alıp ve yüksek cirolar elde edebiliyor, özellikle hızlı tüketim kategorileri sayabileceğimiz ‘’Tüketici Elektroniği, Telefon Aksesuarları, Kişisel Bakım’’ Ürünlerinde ciddi rakamlarla kargo çıkarıyorlar. Ama bunu avantaj olarak görebilmek için satıcının bu operasyondan para kazanması gerekiyor. Bazıları bunu başarabiliyor, bazı firmalar sadece piyasa fiyatını bozmakla kalmayıp rekabet için zarar bile edebiliyor. Dezavantajları
Evet yukarda belirttiğim gibi pazaryerinde satış yapılabilir ama para kazanmak öyle sanıldığı kadar kolay değil, örnek bir Pazaryerinde Buybox denen bir algoritma var ve herkesin sattığı ürünü satmaya çalışıyorsunuz. Algoritma diyor ki en düşük fiyatı veren ‘’Satıcı’’ konumuna gelir. Öyle kızıl bir okyanus ki öyle kanlı bir pazar ki firmalar zararın da zararını göze alıyor ve fiyatları dibe çekiyorlar siz de kar edeceğim derken bir bakmışsınız aldığınız fiyattan satıyorsunuz ve kargo komisyonu da cebinizden gitmiştir. Pazaryeri dezavantajlarından sayabileceğimiz diğer faktörler ise yüksek komisyon oranları ve uzun ödeme vadeleri. Örnek pazaryerinde bir ürün satıyorsunuz ve fiyatı 100 tl bunun 25 tl’si komisyondur ve satıştan hak edişinizi de 10 ila 30 gün arasında hatta bazı kategorilerde 45 güne varan uzun vadeler var. Peki biz bu Kızıl Okyanustan çıkıp nasıl Mavi Okyanusa gireceğiz. Satıcıların yapması gereken en önemli şey markalaşmak ve kurumsal bir kimliğe sahip olması kendi e ticaret sitesini kurup ağırlığı kendi sitesine vermelidir.
Neden kendi e ticaret sitesi olması lazım diye sorarsanız nedeni çok basit, Bizim yaptığımız e ticaret sitelerinde tavsiye ettiğimiz ödeme altyapısı PayTR’dir. PayTr komisyon oranı %2,5 civarında ve ERTESİ GÜN ödeme alabiliyorsunuz bir satıcı için en önemli hususlar bunlardır. Düşünün Pazaryerinde sattığınız 100 tl olan ürüne 25 tl komisyon verirken kendi sitenizde sadece 2,5 tl veriyorsunuz buradaki farkı görmek için matematik uzmanı olmaya gerek yok.
Bugünkü yazımızın sonuna geldik bir diğer yazımızda bahsedeceğimiz konu ''Kendi E ticaret Sitemi Nasıl Kurabilirim? Nereden Başlamalıyım''.
Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.
Yazar: Hamza Aslan
Handy Bilişim Teknolojileri
Yükleniyor...